W tym artykule opiszę Wam niezbędne czynności jakie musicie wykonać przed pomalowaniem ścian. Krok po kroku przeprowadzę Cię przez mały remont twojego mieszkania.

Przygotowanie ściany do malowania

Przed przystąpieniem do malowania należy ocenić jakość powierzchni. Można to zrobić na dwa sposoby:

1. Wizualne oględziny. Szukamy odchyłek, jak pęknięcia tynków, gładzi, łuszczenia warstw czy występują miejsca zatłuszczone lub zabrudzone .

2. Fizyczne sprawdzenie jakości ściany. Sprawdzamy ręką czy ściana się pyli, możemy ostukać czy nie ma pustek czy gładź lub tynk nie jest odparzony. Jeśli ściana była już pomalowana, bardzo ważne jest sprawdzić jak farba trzyma się powierzchni. W tym celu można użyć zwykłej taśmy malarskiej i nakleić na ścianę paski w kilku miejscach. Następnego dnia zrywamy taśmę. Jeśli nic nie odejdzie razem z taśmą można przystąpić do dalszych prac. W zależności z jaką powierzchnią mamy do czynienia i jaki był rezultat testów i oględzin wykonać musimy określone czynności. W razie występowania lekkich rys należy je zaszpachlować, lub zaakrylować w przypadku większych trzeba wykonać bruzdę wzdłuż pęknięcia i zaszpachlować masą konstrukcyjną i dozbroić taśmą. Luźne powłoki słabo trzymające się ściany trzeba zdrapać aż do warstwy nośnej i ewentualnie wygładzić szpachlą całą powierzchnię, sypiące się i pylące , należy odkurzyć i zagruntować. Na pomalowanych powierzchniach tłuste miejsca należy umyć mydłem malarskim lub jakimś lekkim detergentem. Tak samo postępujemy w przypadku zabrudzeń. Zacieki i inne trudne plamy należy wcześniej przemalować specjalną farbą nawierzchniową. Tak przygotowane powierzchnie możemy zacząć malować. Powodzenia :)

 
Zapytaj o termin